גרניט פורצלן

למרות השימוש בשם גרניט, אריחי גרניט פורצלן אינם חצובים מסלע טבעי, ואינם נוצרים בתהליך וולקני כמו אריחי השיש מגרניט. הם מיוצרים בתהליך מלאכותי המשלב מספר חומרים כמו חרס וחרסינה, ויוצרים אריחים אותם ניתן לעצב במגוון גדלים, טקסטורות וגימורים שונים. הסיבה העיקרית לכך שהשם גרניט התווסף לאריחים אלה היא כיוון שהוא מרמז על עוצמתם ועל עמידותם, בניגוד לתדמית השברירית שיש לכלי חרסינה או פורצלן דקיקים, המשמשים לנוי.

ההבדל בין אריחי גרניט טבעיים לגרניט פורצלן

גרניט פורצלן משמש בעשרות השנים האחרונות כאלטרנטיבה נוחה וזולה לשיש עשוי גרניט טבעי. יתרונותיו מבוססים על החסרונות שבשימוש באבן גרניט טבעית. אם אבן טבעית נוטה לספוח מים והיא מוכתמת בקלות, הרי שגרניט פורצלן עמיד יותר בפני פגעים אלה. בעוד אבן שיש טבעית יקרה ביותר, מחירי אריחי גרניט פורצלן נמוכים משמעותית. גם מבחינת עמידות בפני חום – בעוד אבן הגרניט הטבעית אינה מגיבה היטב למוצרים בטמפרטורות גבוהות המונחים עליה, גרניט פורצלן עמידה בפני חום וצבעה אינו משתנה. קיימים שני יתרונות נוספים שניתן למצוא בגרניט פורצלן, וקיימים למעשה במרבית מוצרי האבן המלאכותית:

אריח גרניט מותאם לגודל החלל שעליו לכסות

היתרון הראשון הוא העובדה כי ניתן ליצור לוח גרניט פורצלן במגוון רחב של טקסטורות ושל צבעים, וכן במגוון רחב של גדלים. כאשר מעוניינים לבחור בלוק אחיד של שיש, קשה למצוא בלוק טבעי בגדלים שאינם סטנדרטיים, ואז ניתן לחבר מספר לוחות – כאשר הטקסטורה אינה משתלבת במדויק בין הלוחות. אם בוחרים בשימוש בגרניט פורצלן ניתן להזמין אריחים או לוחות ענקיים, או להזמין מספר אריחים גדולים ולדאוג שהחיבור ביניהם יכלול טקסטורה המשתלבת באופן מושלם בין אריח לאריח.

אריח גרניט פורצלן ניתן לעצב בכל צבע ובכל טקסטורה

היתרון השני הוא האפשרות להתאים את צבע הגרניט במדויק לצבע השולט בריהוט בחדר, כמו ארונות המטבח, הרצפה או חדר האמבטיה והאסלה. כיוון שמדובר בצביעה מלאכותית, ניתן לייצר את הלוחות בכל צבע. כאשר מזמינים שיש טבעי, ישנה מגבלה מבחינת כמות הצבעים שניתן לבחור, וכן הצבעים אינם אחידים וכוללים מספר גוונים שונים – גם כאשר חוצבים את האבן מאותו הסלע. קיימים אריחי גוף מלא העשויים שכבה אחת, ובה הצבע והטקסטורה זהים בכל עומק האריח, וכן אריחי פורצלן סטנדרטיים הבנויים שכבות-שכבות מחומרים שונים. חוזקו של האריח נקבע בהתאם לתהליך יצורו, לעוצמת השריפה שלו ולחומרים המרכיבים אותו.